kasia_mroz-jaskula_wielogloska

O mnie

Nazywam się Kasia Mróz-Jaskuła i od dziecka kocham książki.

Moja historia zaczyna się od lektury Ani z Zielonego Wzgórza. Powieść Lucy Maud Montgomery – niczym szafa w Narnii – otworzyła przede mną świat książkowej fikcji. W wieku ośmiu lat zaczynam czytać wszystko, co wpadnie mi w ręce. Postanawiam, że będę studiować polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Setki książek później, po skończeniu edytorstwa (i specjalności pedagogicznej) na Uniwersytecie Jagiellońskim znalazłam pracę w Wydawnictwie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tam zdobyłam wiedzę praktyczną dotyczącą budowy książki, obsługi InDesigna, sztuczek usprawniających łamanie. Zobaczyłam też, jak wygląda proces wydawniczy w dużym wydawnictwie naukowym. Później pracowałam też w agencji reklamowej i małym studiu graficznym.

Miłość do książek objawia się tym, że – poza pracą – sporo czytam. Uważam, że trzeba starać się być w miarę na bieżąco w literackim świecie, zarówno pod względem zawodowym, jak i prywatnym.

Wiem, że praca z książkami wymaga nieustannego podnoszenia swoich kwalifikacji. Skończyłam szkolenie „InDesign dla zaawansowanych” Roberta Olesia i trzecią edycję „Akademii Korekty Tekstu” Ewy Popielarz. Umiejętności redaktorskie szkoliłam pod okiem Sylwii Chojeckiej, w 2022 roku kończąc „Warsztat redakcji i korekty”. Z pokorą podchodzę do każdego tekstu, który mam przyjemność projektować, łamać czy też poprawiać.