kasia_mroz-jaskula_wielogloska

O mnie

Nazywam się Kasia Mróz-Jaskuła i od dziecka kocham książki.

Moja historia zaczyna się od lektury Ani z Zielonego Wzgórza. Powieść Lucy Maud Montgomery – niczym szafa w Narnii – otworzyła przede mną świat książkowej fikcji. Mając osiem lat, zaczynam czytać wszystko, co wpadnie mi w ręce. Postanawiam, że będę studiować polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Setki książek później, po skończeniu edytorstwa (plus specjalności pedagogicznej) na Uniwersytecie Jagiellońskim znalazłam pracę w Wydawnictwie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od pracujących tam (najlepszych na świecie:) grafików zdobyłam wiedzę praktyczną dotyczącą budowy książki, obsługi InDesigna, sztuczek usprawniających łamanie. Zobaczyłam też, jak wygląda proces wydawniczy w wielkim wydawnictwie. Po sześciu latach doszłam do wniosku, że chciałabym rozwijać się w kierunku druku w kolorze. Trafiłam do Agencji Reklamowej BezObaw. Tam przez rok łamałam i wysyłam do druku gazetkę reklamową Delikatesów Alma. W moim ostatnim miejscu pracy – Studiu Grafpa – nauczyłam się projektowania czasopism. Poza tym przekonałam się, co to znaczy odpowiedzialność za projekt od A do Z.

Miłość do książek objawia się tym, że – poza pracą – sporo czytam. Uważam, że trzeba być w miarę na bieżąco w literackim świecie, zarówno pod względem zawodowym, jak i prywatnym.

Wiem, że zawód korektorki wymaga nieustannego podnoszenia swoich kwalifikacji. Z pokorą podchodzę do każdego tekstu, który mam przyjemność łamać czy też poprawiać.

Poza czytaniem lubię robić zdjęcia. Kiedyś nawet myślałam, że zostanę zawodową fotografką.

Prywatnie jestem żoną Krzysztofa i mamą Olgi i Wiktora.