Recenzje książek

córka ferrante

“Córka” Eleny Ferrante, czyli rozczarowanie

Przeżuwam kulę rozczarowania “Córką” Eleny Ferrante. Może miałam zbyt wyśrubowane oczekiwania wobec tej pozycji? Bohaterka to profesorka literatury, która spędza wakacje w samotności. Zupełnie niezrozumiałe i błahe zdarzenie powoduje u Ledy zwrot ku przeszłości. Kobieta analizuje swoje życiowe decyzje. Poznaje przypadkowe osoby, trochę z nimi rozmawia. I tyle. To nie tak, że aby powieść mi …

“Córka” Eleny Ferrante, czyli rozczarowanie Czytaj więcej »

Dewocje baner wielogloska

“Dewocje” Anny Ciarkowskiej. Zachwyt

Dewocje Anny Ciarkowskiej urzekły mnie poetyckim, pięknym, oszczędnym językiem. W tej książce nie ma zbędnych słów. Nie ma patosu. Są za to duszne opisy katolickiego wychowania na wsi gdzieś w Polsce. Oczywiście w rzeczywistości wieś opisana przez pisarkę nie istnieje. Ale jakby jednak istniała, i to w każdym województwie. Korci mnie, aby zapytać, skąd się …

“Dewocje” Anny Ciarkowskiej. Zachwyt Czytaj więcej »

kochankowie i pisarze baner

O pszczołach i gęsiach. “Kochankowie i pisarze” Lily King

Jest gorące lato, noc, Kraków, rok 2009. Z przyjaciółką Anią idę przez Rynek, tętniący życiem mimo później pory. Właśnie wyszłyśmy z jakiegoś klubu, gdzie tańczyłyśmy kilka godzin. Buzuje we mnie wypite piwo, świat wydaje się piękny, na wyciągnięcie ręki, mogę wszystko. Idziemy coś zjeść i jak zawsze lądujemy w maku na Szewskiej. Wspomnienia chwil beztroskich, …

O pszczołach i gęsiach. “Kochankowie i pisarze” Lily King Czytaj więcej »

zapasc_baner_wielogloska

Gdy nie ma wyjścia. “Zapaść”, Marek Szymaniak, Czarne 2021

Rok 2013. Ostatnia klasa w liceum, studniówka, matura i… co dalej? Jako jedna z najlepszych uczennic w klasie w najlepszym liceum w mieście nie mam wątpliwości – studia. Kierunek – edytorstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim- mam wybrany od dawna. W kieszeni indeks na etnologię (jako finalistka olimpiady z filozofii) oraz – co okaże się później – …

Gdy nie ma wyjścia. “Zapaść”, Marek Szymaniak, Czarne 2021 Czytaj więcej »

kobiec_swiata_baner

Nie wierzę, że staje się już – “Koniec świata umyj okna” Agnieszki Jelonek

Tę recenzję wyjątkowo zacznę od wspomnienia. Drugi rok studiów. Z powodu strachu nie mogę wyjść z domu. Konkretnie – z akademika. Nie docieram wtedy na jazdę konną. Lęk tak mocno mnie sparaliżował, że nie byłam w stanie się ubrać. Perspektywa zmierzenia się ze zwierzęciem i całą otoczką jeździecką była nie do zniesienia. Nigdy o tym …

Nie wierzę, że staje się już – “Koniec świata umyj okna” Agnieszki Jelonek Czytaj więcej »

chmielarz baner wielogłoska

Trylogia o zmarnowanym życiu. “Wilkołak” i cykl gliwicki Wojciecha Chmielarza

Niedawno Wojciech Chmielarz, popularny nad Wisłą autor kryminałów, wydał “Wilkołaka”, ostatnią część trylogii gliwickiej. Dowiemy się z niej, jak potoczyło się życie Igi, ukochanej Dawida Wolskiego, której tragiczne losy na zawsze odmieniły życie Dawida. Poza wątkiem Dawida rozwinięty jest też wątek prokuratora Adama Górnika i jego perypetii – zawodowych i osobistych. Nową postacią jest Kasia, …

Trylogia o zmarnowanym życiu. “Wilkołak” i cykl gliwicki Wojciecha Chmielarza Czytaj więcej »

sezon na truskawki wielogloska baner

Sok z truskawek między palcami. O “Sezonie na truskawki” Marty Dzido

Najpierw okładka. Od pewnego czasu oglądałam przekrojoną na pół papaję, więc widok truskawki przywołał jednoznaczne określenia. Potem te kropelki… na pewno miesiączka. Potem jednak nie, to łzy. Taką drogę przebyłam, zanim zaczął się w moim domu sezon na truskawki AD 2021. To książka o każdej z nas. Odcienie kobiecości – koleżanki ze szkolnych ławek, nastolatki …

Sok z truskawek między palcami. O “Sezonie na truskawki” Marty Dzido Czytaj więcej »

“Gdybyś do nas przyszła / Powiem jej, że wyszłaś”. O “Wojence” Magdaleny Grzebałkowskiej

Co można jeszcze dodać do wielu opinii o “Wojence” Grzebałkowskiej? O której to książce napisano dużo, i zasłużenie – pozytywnie. Narracja – rwana, czasem jednak poukładana chronologicznie. Bohaterowie różni, z każdych stron świata. Nie tylko Polska, Rosja i Niemcy. Nie tylko groza II wojny światowej, tak bardzo obecna w naszej zbiorowej świadomości. Z opowieści mojej …

“Gdybyś do nas przyszła / Powiem jej, że wyszłaś”. O “Wojence” Magdaleny Grzebałkowskiej Czytaj więcej »

“Okrutnie twarde więzy rzeczywistości”. Recenzja książek Carin Gerhardsen

Czasami, szperając w internetowych księgarniach, trafiam na jakieś książki zupełnie przypadkowo. I w taki właśnie sposób trafiłam w sieci na opis książek Carin Gerhardsen z cyklu Conny Sjöberg. Ich tytuły to Domek z piernika (data wydania angielskiego 2013), Najmroczniejsza ciemność i Kołysanka na śmierć. Ich autorka pochodzi z niewielkiego szwedzkiego miasteczka Katrineholm i przez niektórych …

“Okrutnie twarde więzy rzeczywistości”. Recenzja książek Carin Gerhardsen Czytaj więcej »

wszystkie_kolory_swiata_baner

“Działo się to w Pyrach…”. O zbiorze “Wszystkie kolory świata”, Wydawnictwo Agora dla dzieci

„Działo się to w Pyrach, wiosce położonej w okolicy na tyle ładnej, aby mieszkańcom nie chciało się jej opuszczać, jednak nie aż tak pięknej, żeby obcy przyjeżdżali tu podziwiać widoki” – pierwsze zdanie z opowiadania Marcina Szczygielskiego O sołtysie Salomonku i tęczy wzburzyło we mnie dużą falę wspomnień z czasów licealnych. Joachim na dachu Jest …

“Działo się to w Pyrach…”. O zbiorze “Wszystkie kolory świata”, Wydawnictwo Agora dla dzieci Czytaj więcej »