Pięć najczęstszych błędów popełnianych podczas przygotowania plików do druku

Każdy z nas popełnia błędy w swojej pracy. Mam wrażenie, że błędy w książkach widać jakby… bardziej 🙂 Literówki, błędy składu, wdowy, bękarty, zbyt ciemne zdjęcie, przepalone zdjęcie – na pewno widzieliście takie “kwiatki” w druku. Często zdarzają się w dziennikach, gdzie pracuje się w zabójczym tempie. Jednak zastanówmy się – co się stanie, gdy zostawimy taki błąd? Czy ktoś straci przez to pracę? Albo zdrowie? Raczej nie! Bądźmy dla siebie wyrozumiali, a świat stanie się lepszym miejscem.

A poza tym – nauczmy się wybaczać samemu sobie.

Jakie są te najczęstsze, najbardziej typowe i banalne błędy popełniane podczas projektowania, składu i przygotowywania plików do druku?

1. Brak spadów to jeden z powodów, dla których drukarnia może odrzucić Twój projekt

Jest to jeden z najczęstszych błędów w plikach przygotowanych do druku.
Spad to obszar, który wystawiamy poza rozmiar netto projektu. Załóżmy, że chcemy, aby nasza książka miała format A5, czyli  rozmiar netto 148×210 mm. Na pierwszych stronach każdego rozdziału grafik umieścił zdjęcie na całą stronę. Wysyłając plik do druku, dodajemy po 3 mm spadu z każdej
strony (3 mm są umowną, standardową wartością, niektóre drukarnie preferują spad
1,5 mm, inne zaś – 5 mm).  Zatem plik do druku będzie miał format brutto 154×216 mm. Spad umożliwia drukarni prawidłowe docięcie materiału z marginesem błędu przy drobnych przesunięciach. Zwykle na spad wystawiamy tło lub zdjęcie, którego obcięcie nie wpłynie na jakość ani czytelność projektu.
Jeśli Twój projekt nie przewiduje żadnych elementów, które wychodzą poza obszar strony, to można przesłać do drukarni plik netto.

Nauczmy się wybaczać samemu sobie. W zawodzie związanym z książkami to bardzo ważna umiejętność!

2. Elementy znajdujące się zbyt blisko krawędzi strony

Ta kwestia wygląda podobnie jak ze spadami, tylko działa w drugą stronę. Żeby zmniejszyć ryzyko odrzucenia plików przez drukarnię bądź – co gorsza – przycięcia ważnych elementów w
wydrukowanym projekcie, warto pamiętać o bezpiecznym obszarze dookoła krawędzi
strony. Nie należy umieszczać w nim istotnych elementów projektu, takich jak grafika, tekst czy logo. Zwykle przyjmuje się, że jest to pole 3 mm od każdego brzegu do wnętrza.

3. Zbyt niska rozdzielczość grafik, zdjęć, logotypów

Najbardziej typową rozdzielczością, którą możemy znaleźć w przypadku publikacji cyfrowych jest 72 ppi. Jest ona niewystarczająca, jeżeli myślimy o przygotowaniu naszej książki do druku. Jeżeli chcemy, żeby nasza publikacja została profesjonalnie wydana musimy przygotować grafiki w rozdzielczości 240 ppi, zaś zalecana – 300 ppi.

4. Wieloskładowa czerń tekstu

Dość powszechnie popełniany błąd. Możemy używać w projekcie czerni składającej się z kolorów CMYK (np. C 50 M 25 Y 25 K 100), jednak może to być kolor użyty w grafice czy tle. Jeśli czarny tekst będzie składał się ze składowych CMYK, to przy każdym drobnym przesunięciu podczas nakładania poszczególnego koloru tekst może się „rozjechać”. W składzie  książki tekst czarny musi mieć składowe 100 K.

5. Obrazy i zdjęcia w przestrzeni barwnej RGB

Wszystko, co składamy do druku, powinno być w przestrzeni kolorystycznej CMYK. Najlepiej każdy obrazek czy zdjęcie odpowiednio przygotować w programie do obróbki grafiki. Mamy wtedy mamy pewność, że kolory materiału graficznego odpowiadają temu, co chcemy uzyskać w druku.

 

Jeżeli chcesz, żeby Twoja publikacja została profesjonalnie przygotowana do druku, skontaktuj się ze mną.

Photo by Md Mahdi on Unsplash