wycena

Cennik usług – co wpływa na wycenę zlecenia?

Cennik usług to zwykle standardowa pozycja na stronach internetowych wielu firm, niezależnie od branży. Dla potencjalnego klienta stanowi ważną przesłankę, która pozwala zorientować się, czy dana firma to dobry wybór.

W branży kreatywnej obowiązują “widełki”. Jest to dobry sposób, by podać orientacyjny koszt usługi.

Na wycenę np. projektu okładki mają wpływ:

  • stopień jej skomplikowania;
  • ilość informacji w niej zawartych;
  • zakup materiałów (zdjęcia na licencji, indywidualnego rysunku);
  • ilość i rodzaj poprawek.

Myślę, że z przymrużeniem oka należy czytać wpisy na branżowych grupach na Facebooku (np. „Oceń moje logo”). Przechwałki o stawkach za godzinę pracy, kosmiczne wyceny logo – czyta się to świetnie, niemal jak powieść przygodową. Jednak nie dajmy się zwieść – jeśli szukamy kogoś, kto wykona skład naszej książki czy zaprojektuje stronę internetową, lepiej zróbmy reaserch, poprośmy o wycenę kilka firm, których oferta i portfolio odpowiadają naszym preferencjom estetycznym, i na końcu -wybierzmy najlepiej, jak potrafimy. Sama nigdy nie wybieram ofert najtańszych, bo nie stać mnie ani na tanie przedmioty, ani na za nisko wycenione usługi.

I tu przechodzę do kolejnej sprawy – kwestie finansowe jak żadne inne rozpalają wyobraźnię i rodzą niepotrzebne konflikty. Wiadomo, wyceny projektów, to za ile DTP-owcy łamią książki to temat rzeka. Podobnie jak mityczne zarobki innych grup zawodowych…

Jeśli planujecie coś wydać, to zapraszam do kontaktu. Indywidualna i bezpłatna wycena projektu będzie z pewnością lepsza niż orientacyjne kwoty za łamanie arkusza wydawniczego, skład jednej strony kolorowego magazynu czy projekt okładki powieści.

Photo by Crissy Jarvis on Unsplash